Metanol techniczny (alkohol metylowy)Metanol jest używany:
- W przemyśle rafineryjnym jako rozpuszczalnik do oczyszczania benzyny z merkaptanów oraz do wydzielania toluenu.
- W przemyśle gazowym jako odczynnik w walce z hydratacją, częściowo do suszenia gazu ziemnego oraz jako inhibitor hydratów w gazociągach.
- Jako wysokooktanowy dodatek do paliwa, który zwiększa moc silnika i znacząco redukuje ilość spalin.
- Do syntezy białek (koncentratu białkowo-witaminowego).
- W produkcji tereftalanu dimetylu, pestycydów, chemicznych środków ochrony roślin, oraz do produkcji kwasu octowego i mrówkowego (stosowanego w koagulacji lateksów, garbowaniu skóry, konserwacji żywności i kiszonki paszowej).
Trzy czwarte wyprodukowanego metanolu jest zużywane przez przemysł chemiczny do produkcji formaliny, urotropiny, kwasu octowego i produktów metylacji. W przemyśle petrochemicznym głównymi odbiorcami są producenci izoprenu i eteru metylo-tert-butylowego (MTBE).
Obecnie ważnym zastosowaniem metanolu jest produkcja biodiesla przez transestryfikację oleju rzepakowego z CH3OH. Perspektywiczne jest także jego wykorzystanie w produkcji olefin (etylenu i propylenu) o wysokiej czystości polimeryzacyjnej, na które globalne zapotrzebowanie rośnie każdego roku. Metanol jest również stosowany jako półprodukt w wielu syntezach przemysłowych. Głównymi konsumentami są producenci formaldehydu, żywic i innych produktów na jego bazie. Ważne właściwości metanolu to jego dobra rozpuszczalność w wodzie i niska temperatura zamarzania.